ΗΜΕΡΙΔΑ: «ΕΞΕΛΙΞΕΙΣ ΚΑΙ ΚΙΝΔΥΝΟΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΣΤΡΥΜΟΝΙΚΟ ΚΟΛΠΟ ΑΠΟ ΤΗ ΝΕΑ ΜΕΤΑΛΛΕΥΤΙΚΗ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΑ ΣΤΗΝ ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ»

Ο.Π.Α.Π.

ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΣ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΥ, ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΥ

& ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΟΣ ΔΗΜΟΥ ΒΟΛΒΗΣ

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ

Η Επιτροπή Αγώνα Στρυμονικού Κόλπου ενάντια στην εγκατάσταση μεταλλουργίας χρυσού και εξόρυξης χαλκού, σε συνεργασία με τον Οργανισμό Πολιτισμού, Αθλητισμού και Περιβάλλοντος του δήμου Βόλβης, το Αριστοτέλειο Πνευματικό Κέντρο του δήμου Αριστοτέλη και τον Σύλλογο Περιβάλλοντος, Πολιτισμού και Ποιότητας Ζωής Ολυμπιάδας, οργανώνουν την Κυριακή 22 Μαΐου 2016, στις 10.30 το πρωί στο ΚΑΠΗ Σταυρού, ημερίδα με θέμα: «Εξελίξεις και κίνδυνοι για τον Στρυμονικό κόλπο από τη νέα μεταλλευτική δραστηριότητα στην Ολυμπιάδα».

Επιστήμονες ομιλητές στην ημερίδα θα είναι οι: Σαράντης Δημητριάδης, ομότιμος καθηγητής Γεωλογίας Αριστοτέλειου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης (ΑΠΘ), Χρήστος Ελευθεριάδης, καθηγητής Τομέα Πυρηνικής Φυσικής ΑΠΘ, Κωνσταντίνος Κατσιφαράκης, καθηγητής Τομέα Υδραυλικής και Τεχνικής Περιβάλλοντος ΑΠΘ, διευθυντής Εργαστηρίου Τεχνικής και Σχεδιασμού Περιβάλλοντος. Ομιλητές στην εκδήλωση είναι ακόμα ο δήμαρχος Αριστοτέλη Γιώργος Ζουμπάς και ο δήμαρχος Βόλβης Διαμαντής Λιάμας.

Αντικείμενο της ημερίδας είναι η ενημέρωση του κοινού για τις συνθήκες που διαμορφώνονται στην ευρύτερη περιοχή του Στρυμονικού κόλπου έπειτα από τις νέες αδειοδοτήσεις για το υποέργο της Ολυμπιάδας. Οι επιστήμονες θα επιχειρήσουν να δώσουν μια σειρά από απαντήσεις σε ερωτήματα όπως τα παρακάτω: Ποιοι είναι οι κίνδυνοι και οι βλαπτικότητες στην ευρύτερη περιοχή; Αποτελεί απειλή το κυάνιο και τα βαρέα μέταλλα της κατεργασίας; Τι θα συμβεί με τους συγκοινωνούντες υδροφόρους ορίζοντες Ολυμπιάδας - οικισμών Στρυμονικού κόλπου, κατά τη διάρκεια της μεγάλης κλίμακας εξόρυξης ως τα 650 μέτρα κάτω από τη θάλασσα;