Διευκολύνετε τους εργαζομένους στην καθαριότητα

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ

Ο δήμος Βόλβης παρά τις ειδικές συνθήκες που αντιμετωπίζει η χώρα από την πανδημία του κορωνοϊού, εξακολουθεί αδιάλειπτα να λειτουργεί την υπηρεσία αποκομιδής των απορριμμάτων απ’ όλα τα σημεία.

Καλούμε τους δημότες να ανταποκριθούν και αυτοί στην κρίσιμη συγκυρία και να διευκολύνουν το έργο των εργαζομένων της καθαριότητας, οι οποίοι με ιδιαίτερη αυταπάρνηση επιτελούν το καθήκον τους, παρότι λειτουργούν με μειωμένο προσωπικό λόγω των ειδικών αδειών.

Για τον σκοπό αυτό:

• Να βγάζετε τα απορρίμματα λίγο πριν από την ώρα αποκομιδής τους.
  • Να τοποθετείτε τα απορρίμματα σε σακούλες καλά δεμένες, μέσα στους κάδους (ανοίγοντας το καπάκι ενδεχομένως με τη βοήθεια ενός  χαρτιού, το οποίο μπορείτε να ρίχνετε μέσα στον κάδο κλείνοντας τον) και όχι έξω από αυτούς με αποτέλεσμα να διασκορπίζονται από αδέσποτα ζώα ή από τις καιρικές συνθήκες.
  • Να επιλέγετε τους άδειους κάδους που μπορεί να βρίσκονται κάποια μέτρα μακρύτερα, αντί του γεμάτου που είναι δίπλα στο σπίτι μας, αλλά μας οδηγεί να αφήσουμε τα απορρίμματα εκτός των κάδων.
  • Περιορίστε ή σταματήστε να αφήνετε σε δημόσιους χώρους ογκώδη αντικείμενα, μπάζα, κλαδιά κλπ, καθώς προέχει αυτή την περίοδο να δώσουμε προτεραιότητα στη δημόσια υγεία και την καθαριότητα κάθε πολίτη, παρά στον καλλωπισμό ενός κήπου ή στην απομάκρυνση ενός παλιού επίπλου.

Ο αντιδήμαρχος Καθαριότητας και Ανακύκλωσης

Χρήστος Σαββόπουλος