Προσκλήσεις

«Δια περιφοράς» έκτακτη συνεδρίαση της Οικονομικής Επιτροπής την Τετάρτη 25 Ιανουαρίου 2023

Σταυρός 25/01/2023

ΑΡΙΘΜ. ΠΡΩΤ. 1283

ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ

Σύμφωνα με τις διατάξεις του αρ. 75 του Ν. 3852/2010, όπως τροποποιήθηκε και ισχύει, τις διατάξεις του Ν. 4555/2018 και των αριθ. 374/39135/30-05-2022 και 380/39456/15-06-2022 εγκυκλίων του Υπουργείου Εσωτερικών, σας προσκαλούμε να συμμετάσχετε στην «Δια περιφοράς», για λόγους διασφάλισης της δημόσιας υγείας, έκτακτη συνεδρίαση της Οικονομικής Επιτροπής, η οποία θα γίνει την 25η Ιανουαρίου 2023, ημέρα Τετάρτη, με ώρα έναρξης 14:30 μ.μ. και ώρα λήξης 15:00 μ.μ., για λήψη απόφασης στα παρακάτω θέματα της ημερήσιας διάταξης:

1. Λήψη απόφασης για : α) Έγκριση αποδοχής των όρων της Πρόσκλησης του Ε.Π. «ΥΠΟΔΟΜΕΣ ΜΕΤΑΦΟΡΩΝ, ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ ΚΑΙ ΑΕΙΦΟΡΟΣ ΑΝΑΠΤΥΞΗ», με τίτλο «ΟΛΟΚΛΗΡΩΜΕΝΗ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗ ΔΙΚΤΥΩΝ ΥΔΡΕΥΣΗΣ» και β) Έγκριση υποβολής της Πράξης με τίτλο: «ΠΡΟΜΗΘΕΙΑ, ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΚΑΙ ΘΕΣΗ ΣΕ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ΕΞΥΠΝΟΥ ΣΥΣΤΗΜΑΤΟΣ ΤΗΛΕΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗΣ ΥΔΡΟΜΕΤΡΩΝ ΜΕ ΧΡΗΣΗ ΣΤΑΘΕΡΟΥ ΑΣΥΡΜΑΤΟΥ ΔΙΚΤΥΟΥ» στα πλαίσια της Πρόσκλησης του Ε.Π. «ΥΠΟΔΟΜΕΣ ΜΕΤΑΦΟΡΩΝ, ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ ΚΑΙ ΑΕΙΦΟΡΟΣ ΑΝΑΠΤΥΞΗ», με τίτλο «ΟΛΟΚΛΗΡΩΜΕΝΗ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗ ΔΙΚΤΥΩΝ ΥΔΡΕΥΣΗΣ»
  2. Λήψη απόφασης για : α) Έγκριση αποδοχής των όρων της Πρόσκλησης του  «ΤΠΑ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟΥ ΕΣΩΤΕΡΙΚΩΝ» Άξονας Προτεραιότητας 2.6 «Παροχή πόσιμου νερού και διαχείριση υδάτων» με τίτλο «ΕΚΤΕΛΕΣΗ ΕΡΓΑΣΙΩΝ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΟΤΑ ΤΗΣ ΧΩΡΑΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΗ ΤΟΥ ΦΑΙΝΟΜΕΝΟΥ ΤΗΣ ΛΕΙΨΥΔΡΙΑΣ» και β) Έγκριση υποβολής της Πράξης «ΜΕΛΕΤΗ, ΕΚΣΥΓΧΡΟΝΙΣΜΟΣ ΔΙΚΤΥΩΝ ΥΔΡΕΥΣΗΣ ΚΑΙ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗΣ ΥΦΙΣΤΑΜΕΝΩΝ ΥΔΡΕΥΤΙΚΩΝ ΓΕΩΤΡΗΣΕΩΝ ΜΕ ΣΚΟΠΟ ΤΗΝ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΗ ΤΟΥ ΦΑΙΝΟΜΕΝΟΥ ΤΗΣ ΛΕΙΨΥΔΡΙΑΣ»στα πλαίσια της υπ’ αριθμό 72185/01-11-2022 Πρόσκλησης  του Υπουργείου Εσωτερικών για την υποβολή πρότασης στο «ΤΠΑ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟΥ ΕΣΩΤΕΡΙΚΩΝ» Άξονας Προτεραιότητας 2.6 «Παροχή πόσιμου νερού και διαχείριση υδάτων» με τίτλο «ΕΚΤΕΛΕΣΗ ΕΡΓΑΣΙΩΝ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΟΤΑ ΤΗΣ ΧΩΡΑΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΗ ΤΟΥ ΦΑΙΝΟΜΕΝΟΥ ΤΗΣ ΛΕΙΨΥΔΡΙΑΣ»

Η πρόσκληση αυτή έχει κατεπείγοντα χαρακτήρα, για λόγους τήρησης προθεσμιών, για λόγους Δημοτικού συμφέροντος και για την ομαλή και εύρυθμη λειτουργία του Δήμου, καθώς (κατόπιν λήψης των αποφάσεων του Δημοτικού Συμβουλίου περί έγκρισης σύναψης Προγραμματικών Συμβάσεων με τη ΔΕΥΑΒ στο πλαίσιο των ανωτέρω Προσκλήσεων και εν συνεχεία την υπογραφή τους), είναι απαραίτητο η Οικονομική Επιτροπή άμεσα να αποδεχθεί τους όρους των σχετικών Προσκλήσεων και να εγκρίνει την υποβολή των Πράξεων, προκειμένου αυτές να υποβληθούν έγκαιρα :     α) στο Υπουργείο Ανάπτυξης & Επενδύσεων με καταληκτική ημερομηνία υποβολής την 17-02-2023 (για το θέμα 1) και β) στο ΤΠΑ του Υπουργείου Εσωτερικών με καταληκτική ημερομηνία υποβολής την 31-01-2023 (για το θέμα 2), αφού η έγκαιρη υποβολή τους θα μας εξασφαλίσει σειρά προτεραιότητας.

Ο Δήμαρχος και Πρόεδρος της Ο.Ε.

ΛΙΑΜΑΣ ΔΙΑΜΑΝΤΗΣ