Προσκλήσεις

Πρόσκληση στην έκτακτη συνεδρίαση της Οικονομικής Επιτροπής την Παρασκευή 5 Μαΐου 2023

Σταυρός 05/05/2023

ΑΡΙΘΜ. ΠΡΩΤ. 7772

ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ

Σύμφωνα με τις διατάξεις του αρ. 75 του Ν. 3852/2010, όπως τροποποιήθηκε και ισχύει, τις διατάξεις του Ν. 4555/2018 και των αριθ. 374/39135/30-05-2022 και 380/39456/15-06-2022 εγκυκλίων του Υπουργείου Εσωτερικών, σας προσκαλούμε να συμμετάσχετε στην έκτακτη συνεδρίαση της Οικονομικής Επιτροπής, η οποία θα γίνει την 5η Μαΐου 2023, ημέρα Παρασκευή, και ώρα 14:00 μ.μ. κατά την οποία θα γίνει συζήτηση και θα ληφθούν αποφάσεις για τα παρακάτω θέματα της ημερήσιας διάταξης:

1. Έγκριση πρακτικών δημοπράτησης για την εκμίσθωση χώρων αιγιαλού, παραλίας  για την ανάπτυξη ομπρελών - ξαπλωστρών
  2. Έγκριση πρακτικών δημοπράτησης για την εκμίσθωση  θέσεων  αιγιαλού, παραλίας  για την άσκηση δραστηριότητας θαλασσίων μέσων αναψυχής
  3. Έγκριση πρακτικών δημοπράτησης για την εκμίσθωση θέσεων αιγιαλού, παραλίας  για την τοποθέτηση αυτοκινούμενων ή ρυμουλκούμενων αναψυκτηρίων (καντινών)
  4. Έγκριση διενέργειας Ανοικτού Ηλεκτρονικού Διαγωνισμού Κάτω των Ορίων, έγκριση τεχνικών προδιαγραφών μελέτης και καθορισμός των όρων διακήρυξης για την προμήθεια με τίτλο: «Προμήθεια και εγκατάσταση συστημάτων και πλατφόρμας "΄Εξυπνης Πόλης" και "Βιώσιμης Κινητικότητας" (Υποέργο 9), στο πλαίσιο της Πράξης "ΑΝΟΙΧΤΟ ΚΕΝΤΡΟ ΕΜΠΟΡΙΟΥ ΔΗΜΟΥ ΒΟΛΒΗΣ"», με Κωδικό ΟΠΣ : 5034917

Η πρόσκληση αυτή έχει κατεπείγοντα χαρακτήρα, για λόγους τήρησης προθεσμιών, προς αποφυγή απώλειας καταληκτικών ημερομηνιών, για λόγους Δημοτικού συμφέροντος  και  για την ομαλή και εύρυθμη λειτουργία του Δήμου, καθώς είναι απαραίτητη η λήψη των αποφάσεων που αφορούν την έγκριση των από 05-05-2023 πρακτικών δημοπράτησης για την εκμίσθωση χώρων αιγιαλού, παραλίας, προκειμένου να ξεκινήσουν άμεσα οι διαδικασίες για τη σύναψη συμφωνητικών με αυτούς που πλειοδότησαν, αλλά και οι διαδικασίες επαναδημοπράτησης των χώρων αιγιαλού, για τους οποίους δεν υπήρξαν ενδιαφερόμενοι, ώστε να λειτουργήσουν οι οργανωμένες παραλίες του δήμου Βόλβης (θέματα 1, 2 & 3)  και είναι απαραίτητο η Οικονομική Επιτροπή, τώρα που έχουμε τη σύμφωνη γνώμη της Διαχειριστικής Αρχής, να καθορίσει τους όρους της διακήρυξης για το Υποέργο 9, της Πράξης "Ανοιχτό Κέντρο Εμπορίου Δήμου Βόλβης", ώστε να ξεκινήσει άμεσα η διαδικασία δημοπράτησης που είναι αρκετά χρονοβόρα, επειδή ο χρόνος που θα έχει στη διάθεσή του ο ανάδοχος για την παράδοση των ειδών της προμήθειας είναι έξι (6) μήνες από τη σύμβαση και το χρονοδιάγραμμα υλοποίησης της Πράξης είναι μέχρι 31-12-2023 (θέμα 4).

Ο Δήμαρχος και Πρόεδρος της Ο.Ε.

ΛΙΑΜΑΣ ΔΙΑΜΑΝΤΗΣ