Ο Δήμος Βόλβης στην Blue Flag Mediterranean Week 2019

Συμμετοχή παιδιών των Κατασκηνώσεων Σταυρού στην δράση του προγράμματος των «Γαλάζιων Σημαιών» για την προστασία της Μεσογείου

Με μια οργανωμένη δράση, συμμετείχε ο δήμος Βόλβης στην εβδομάδα προστασίας της Μεσογείου “Blue Flag Mediterranean Week 2019”, που υλοποίησε η διεθνής οργάνωση «Γαλάζιες Σημαίες» (Blue Flags).

Ειδικότερα, στη δράση "Blue Flag Mediterranean Week 2019", συμμετείχαν, μια ομάδα 23 παιδιών από την Κατασκήνωση Σταυρού μαζί με τον διευθυντή της Υπηρεσίας Περιβάλλοντος  δήμου Βόλβης δρ. Γεράσιμο Θανάση και τον υπάλληλο της διεύθυνσης Τοπικής Οικονομικής Ανάπτυξης του δήμου Δημήτρη Χαϊδούδη.

Αρχικά, η πρώτη συγκέντρωση έγινε στην Κεντρική Παραλία Σταυρού μια από τις οκτώ οργανωμένες ακτές του δήμου Βόλβης, που κατέχουν «Γαλάζια Σημαία», ως απόδειξη της ποιότητας των νερών και της παροχής υπηρεσιών προς τους λουόμενους.
Τα παιδιά ενημερώθηκαν για το πρόγραμμα των «Γαλάζιων Σημαιών» και παρακολούθησαν ομιλία για τη σημασία της ανακύκλωσης και της περιβαλλοντικής ρύπανσης, ενώ η δράση ολοκληρώθηκε με υποδειγματικό καθαρισμό της ακτής, με τη συμμετοχή εθελοντών.

© 2019 Δήμος Βόλβης | Όροι χρήσης | Πολιτική Προστασίας Προσωπικών Δεδομένων • Σχεδιασμός Ιστοσελίδας Infinite ICT