«Όχι αποτσίγαρα στην άμμο» - Εκστρατεία του δήμου Βολβης

Μοιράζονται 5.000 χάρτινα τασάκια με μήνυμα σε δυο γλώσσες

Εκστρατεία για να σταματήσει η ρύπανση των ακτών από τα αποτσίγαρααρχίζειο Οργανισμός Πολιτισμού, Αθλητισμού και Περιβάλλοντος (ΟΠΑΠ) του δήμου Βόλβης.
Στις παραλίες του δήμου Βόλβης, και μέσω των τουριστικών επιχειρήσεων, πρόκειται να μοιραστούν 5.000 χάρτινα τασάκια, τα οποία περιέχουν σε δυο γλώσσες (ελληνικά και αγγλικά) το μήνυμα: «Όχι αποτσίγαρα στην άμμο».

Σημειώνεται, ότι τα φίλτρα τσιγάρων ή αλλιώς “γόπες” αποτελούν ένα από τα πιο συχνά απορρίμματα στις ακτές. Συγκεκριμένα, βάσει δράσεων καθαρισμών τα αποτσίγαρα βρίσκονται συνήθως στην κορυφή της λίστας με τα δέκα πολυπληθέστερα απορρίμματα, μαζί με καπάκια, μπουκάλια, σακούλες, καλαμάκια και κουτάκια αλουμινίου. Τα φίλτρα τσιγάρων αποτελούν πηγή νάνο-ρύπανσης εξαιτίας των μετάλλων που εκχύουν στο περιβάλλον σε μέγεθος νανοσωματιδίων.

Για περισσότερες πληροφορίες και την προμήθειά τους από ενδιαφερόμενους ξενοδόχους – επιχειρηματίες ή ακόμα και από εθελοντές ιδιώτες στα τηλ. 2397021733, 2397021727 (υπεύθυνος τομέα Περιβάλλοντος ΟΠΑΠ Γιάννης Κοτζαγερίδης).

Όχι αποτσίγαρα στην άμμο

© 2019 Δήμος Βόλβης | Όροι χρήσης | Πολιτική Προστασίας Προσωπικών Δεδομένων • Σχεδιασμός Ιστοσελίδας Infinite ICT