Οι Πρώτοι Διεθνείς Αγώνες Κωπηλασίας στη Λίμνη Βόλβη

Πλήθος κόσμου παρακολούθησε 286 κωπηλάτες στους αγώνες που διοργάνωσε ο Ιστιοπλοϊκός Όμιλος Θεσσαλονίκης σε συνεργασία με τον Δήμο Βόλβης

Γέμισαν με κωπηλατικές λέμβους τα νερά της λίμνης Βόλβης την Κυριακή 26 Ιουνίου, στο πλαίσιο του 1ου Διεθνούς Κωπηλατικού Αγώνα Βόλβη 2022, που είχε ως επίκεντρο τη Μικρή Βόλβη.
Στους αγώνες πήραν μέρος 286 αθλητές, 17 συλλόγων από την Ελλάδα και τη Βουλγαρία, στις κατηγορίες αρχαρίων και παίδων/κορασίδων (γεννηθέντες 2006 έως και 2010), προερχόμενοι από 17 ναυταθλητικούς ομίλους. Πλήθος κόσμου από τις όχθες της λίμνης Βόλβης – όπως ανέφεραν προπονητές και αθλητές είναι από τις λίγες φορές που υπήρχε τόσο μεγάλη παρουσία κοινού - παρακολούθησαν τις προσπάθειες των αθλητών από τους συλλόγους: Ιστιοπλοϊκός Όμιλος Θεσσαλονίκης, Ναυταθλητικός Σύλλογος Πεθελινού Σερρών, Ναυτικοί Όμιλοι Γιαννιτσών, Ηγουμενίτσας, Θεσσαλονίκης, Κατερίνης, Καλαμαριάς, Καστοριάς, Κοζάνης, Μαυροχωρίου Καστοριάς και Όμιλος Φίλων Θαλάσσης Θεσσαλονίκης. Από βουλγαρικής πλευράς συμμετείχαν κωπηλάτες από τους συλλόγους Armeec, Cherpokov, CSKA, Hebros, Plovdiv και Trakia. Εντυπωσιακό ήταν το γεγονός ότι για πρώτη φορά σε δίκωπη και τετράκωπη λέμβο αγωνίστηκε μικτό σχήμα (αγοριών/κοριτσιών) που δημιούργησε ο Ιστιοπλοϊκός Όμιλος Θεσσαλονίκης.
Οι αγώνες οργανώθηκαν από τον Ιστιοπλοϊκό Όμιλο Θεσσαλονίκης και τον Δήμο Βόλβης, με την υποστήριξη της Περιφέρειας Κεντρικής Μακεδονίας, της Ελληνικής Κωπηλατικής Ομοσπονδίας Φιλάθλων Ναυτικών Σωματείων και του Οργανισμού Τουρισμού Θεσσαλονίκης.
Ο δήμαρχος Βόλβης Διαμαντής Λιάμας τόνισε ότι άνοιξε ένα νέο κεφάλαιο στην ανάδειξη της λίμνης Βόλβης, ως πόλο έλξης για ναυταθλητικούς αγώνες. «Αξίζει ένα μεγάλο μπράβο στους οργανωτές», τόνισε, «και κυρίως στον κόσμο που αγκάλιασε με θέρμη αυτή την προσπάθεια. Η κωπηλασία βρήκε στη Μικρή Βόλβη και στην λίμνη μας, έναν ιδανικό χώρο για προπονήσεις και αγώνες. Ως δήμος Βόλβης συνεχίζουμε την προσπάθεια να προβάλουμε την λίμνη και με ήπιες δράσεις οικοτουρισμού».
Σημειώνεται ότι αυτοί οι διεθνείς διασυλλογικοί αγώνες, αποτέλεσαν πρόκριμα για τη διοργάνωση μελλοντικά και επίσημων αγώνων, όπως είναι οι πανελλήνιοι.

wcag2AAA © 2022 Δήμος Βόλβης | Όροι χρήσης | Πολιτική Προστασίας Προσωπικών Δεδομένων • Σχεδιασμός Ιστοσελίδας Infinite ICT