Έξι νέους απινιδωτές απέκτησε ο Δήμος Βόλβης

Σώζει ζωές το δίκτυο με τους 14 απινιδωτές που δημιουργήθηκε από τον δήμο Βόλβης σε συνεργασία με την οργάνωση Kids Save Lives (Τα Παιδιά Σώζουν Ζωές)

Συνεχίζεται η «συμμαχία ζωής» ανάμεσα στον δήμο Βόλβης και την ανθρωπιστική οργάνωση Kids Save Lives - Τα Παιδιά Σώζουν Ζωές, που είχε σαν αποτέλεσμα να αναπτύξουν ένα από τα μεγαλύτερα δίκτυα πανελλαδικά με απινιδωτές 24ωρης ετοιμότητας, αλλά και εκατοντάδες πιστοποιημένους - εκπαιδευμένους πολίτες στην χρήση τους και την παροχή πρώτων βοηθειών σε άτομα που υφίστανται καρδιακή ανακοπή

Έπειτα από πρωτοβουλία του δημάρχου Βόλβης Διαμαντή Λιάμα, αποκτήθηκαν έξι νέοι απινιδωτές από τον δήμο Βόλβης, οι οποίοι διατέθηκαν στην Kids Save Lives - Τα Παιδιά Σώζουν Ζωές, για να τοποθετηθούν σε όλες τις δημοτικές κοινότητες. Ο υπεύθυνος της οργάνωσης στον δήμο Βόλβης Χρήστος Ταλιάκας, παρέλαβε τους απινιδωτές, ευχαριστώντας ιδιαίτερα τον κ. Λιάμα, καθώς μέσα σε ένα χρόνο το δίκτυο πλέον αποτελείται από 14 απινιδωτές, εκ των οποίων οι δώδεκα αποτελούν δωρεά του δήμου. Όπως τόνισε ο κ. Ταλιάκας, ήδη δυο θύματα καρδιακής ανακοπής έχουν επανέλθει στη ζωή και τουλάχιστον 4 άλλα έχουν αντιμετωπίσει το έμφραγμα που υπέστησαν πριν τους δοθεί ιατρική βοήθεια.

Αξίζει να σημειωθεί, ότι ο δήμος Βόλβης πρωτοπορεί σε όλη την Ελλάδα, σε αριθμό ανανηπτών, καθώς, με διαρκή σεμινάρια εκπαίδευσης, υπάρχουν ήδη 348 πιστοποιημένοι χειριστές απινιδωτή και πάνω από 1.000 εθελοντές που έχουν εκπαιδευθεί στην προσφορά πρώτων βοηθειών, σε άτομα που υφίστανται έμφραγμα ή καρδιακή ανακοπή.

Ο δήμαρχος Βόλβης Διαμαντής Λιάμας, επισήμανε ότι «από το φθινόπωρο θα υπάρχουν απινιδωτές σε 24ωρη ετοιμότητα σε όλες τις έδρες των δημοτικών ενοτήτων του δήμου Βόλβης, αλλά και εκατοντάδες εκπαιδευμένοι πολίτες για να σώσουν ζωές που κινδυνεύουν. Δεν θα σταματήσουμε να ενισχύουμε κάθε εθελοντική πρωτοβουλία, πιστοί στην μεγάλη παράδοση εθελοντισμού του δήμου μας. Θα εξακολουθήσουμε να συνδράμουμε στην οργάνωση των εκπαιδευτικών σεμιναρίων και στην προμήθεια του απαραίτητου εξοπλισμού».

Αυτή τη στιγμή, απινιδωτές είναι τοποθετημένοι σε σημεία με 24ωρη πρόσβαση στο παραλιακό μέτωπο (Ασπροβάλτα, Βρασνά, Σταυρός) όπου υπάρχει και αυξημένος αριθμός τουριστών, αλλά και σε Νέα Απολλωνίακαι Αρέθουσα, ενώ οι νέοι απινιδωτές θα τοποθετηθούν σε Προφήτη, Νέα Μάδυτο και Φιλαδέλφιο.

Πληροφορίες για την Kids Save Lives - Τα Παιδιά Σώζουν Ζωές (Βασίλης Ταλιάκας, τηλ.: 6946008454)