ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟ ΣΕΜΙΝΑΡΙΟ ΓΙΑ ΑΓΡΟΤΕΣ ΜΕ ΘΕΜΑ «ΣΧΕΔΙΑΣΜΟΣ ΚΑΙ ΕΦΑΡΜΟΓΗ ΟΡΘΩΝ ΑΓΡΟΤΙΚΩΝ ΠΡΑΚΤΙΚΩΝ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑ ΤΟΥ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΟΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΑΝΘΡΩΠΙΝΗΣ ΖΩΗΣ»

emvlima dimoy volvis small

ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΣΕΜΙΝΑΡΙΟΥ

Ο ΔΗΜΟΣ ΒΟΛΒΗΣ

σας προσκαλεί να συμμετέχετε στο Εκπαιδευτικό Σεμινάριο για αγρότες με θέμα «Σχεδιασμός και εφαρμογή ορθών αγροτικών πρακτικών για την προστασία του περιβάλλοντος και της ανθρώπινης ζωής» την Παρασκευή 2 Δεκεμβρίου 2016 και ώρα 10:00 στα Λουτρά Νέας Απολλωνίας του Δήμου Βόλβης.

Το Σεμινάριο πραγματοποιείται στο πλαίσιο της συμμετοχής του Δήμου Βόλβης ως εταίρος στο έργο “WET-AID”: “Protection of human life and environmental health through sustainable management of agrarian landscapes - Προστασία της ανθρώπινης ζωής και του περιβάλλοντος μέσω της βιώσιμης διαχείρισης των αγροτικών τοπίων, το οποίο είναι ενταγμένο στο ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΥΡΩΠΑΪΚΗΣ ΕΔΑΦΙΚΗΣ ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑΣ «ΕΛΛΑΔΑ - ΠΓΔΜ 2007-2013».

Πρόγραμμα σεμιναρίου:

10:00 - 10:30 Προσέλευση

10:30 - 10:40 “Παρουσίαση του έργου WET-AID: Προστασία της ανθρώπινης ζωής και της καλής κατάστασης του περιβάλλοντος μέσω της βιώσιμης διαχείρισης των αγροτικών τοπίων”.

Εκπρόσωπος της Αποκεντρωμένης Διοίκησης Μακεδονίας - Θράκης

10:40 - 11:00 “Περιπτώσεις παραβάσεων αγροτικής δραστηριότητας στο Εθνικού Πάρκο Κορώνειας Βόλβης και Μακεδονικών Τεμπών και δυνατότητες αποφυγής τους”

Εκπρόσωπος του Φορέα Διαχείρισης λιμνών Κορώνειας Βόλβης

11:00 - 11:20 “Δεδομένα παρατήρησης γής στη λεκάνη της Μυγδονίας με χρήση καινοτόμων τεχνολογιών”

Δρ. Τερζοπούλου Εύη. Χημικός. Εκπρόσωπος του Διαβαλκανικού Κέντρου Περιβάλλοντος

11:20 - 11:40 "Γεωργικές πρακτικές και Περιβαλλοντική Υγεία"

Δρ. Μητράκη Χρύσα. Γεωπόνος-Λιμνολόγος. Εκπρόσωπος του εταιρικού σχήματος «ΑΚΚΤ – ΣΥΜΒΟΥΛΟΙ ΜΗΧΑΝΙΚΟΙ»

Διάλλειμα για καφέ

12:10 - 12:30 “Βέλτιστες γεωργικές πρακτικές σε σχέση με την ποιότητα του εδάφους και του αρδευτικού νερού”.

Διονυσίου Νίνα. Γεωπόνος-Εδαφολόγος. Εκπρόσωπος του Διαβαλκανικού Κέντρου Περιβάλλοντος

12:30-13:30 Συζήτηση-Ερωτήσεις

Γεύμα

Για πληροφορίες μπορείτε να απευθύνεστε:

Τηλ.: 23970 27200 Θανάσης Γεράσιμος & Τηλ.: 23970 26600 Καπετανικόλα Ευαγγελία

www.wet-aid.eu