ΠΡΑΚΤΙΚΟ ΣΥΝΔΙΑΣΚΕΨΗΣ ΤΟΠΙΚΟΥ ΣΥΝΤΟΝΙΣΤΙΚΟΥ ΟΡΓΑΝΟΥ ΠΟΛΙΤΙΚΗΣ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑΣ ΔΗΜΟΥ ΒΟΛΒΗΣ

ΠΡΑΚΤΙΚΟ 1/2011

Συνδιάσκεψης Τοπικού Συντονιστικού Οργάνου

Πολιτικής Προστασίας Δήμου Βόλβης

Στον Σταυρό - Θεσσαλονίκης σήμερα την 7η του μηνός Απριλίου 2011 και ώρα 12:00 π.μ συνήλθε σε δημόσια συνδιάσκεψη - συνεδρίαση το Τοπικό Συντονιστικό Όργανο Πολιτικής Προστασίας Δήμου Βόλβης μετά από την αριθμ. πρωτ. 6.632/1-4-11 έγγραφη πρόσκληση του Δημάρχου κ. Δημητρίου Γαλαμάτη.

Στην συνεδρίαση παραβρέθηκαν όλα τα μέλη (11) του Οργάνου που συγκροτήθηκε από εκπροσώπους τοπικών φορέων και υπηρεσιών. Παραβρέθηκαν επίσης οι Πρόεδροι Τοπικών και Δημοτικών Κοινοτήτων του Δήμου Βόλβης, ο κ. Διοικητής της Πυροσβεστικής Υπηρεσίας Θεσσαλονίκης, εκπρόσωποι της ΔΕΗ, Αντιδήμαρχοι, εντεταλμένοι δημοτικοί σύμβουλοι και πρόεδροι σχολικών επιτροπών Α'θμιας και Β'θμιας εκπαίδευσης.

Προεδρεύοντος του Δημάρχου κ. Δημητρίου Γαλαμάτη, στην συνδιάσκεψη συζητήθηκαν θέματα που αφορούσαν τον συντονισμό όλων των εμπλεκόμενων φορέων και υπηρεσιών για την καλύτερη οργάνωση της Πολιτικής Προστασίας σε τοπικό επίπεδο.

Επικείμενης της θερινής περιόδου και με την παρουσία του κ. Διοικητή Πυροσβεστικής Υπηρεσίας Θεσσαλονίκης, συζητήθηκαν επίσης θέματα λήψης μέτρων αντιπυρικής προστασίας και δασοπροστασίας ώστε να αντιμετωπιστούν άμεσα και με τον καλύτερο δυνατό τρόπο δυσμενείς καταστάσεις.