ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΓΡΑΦΕΙΟΥ ΕΘΕΛΟΝΤΙΣΜΟΥ ΔΗΜΟΥ ΒΟΛΒΗΣ

simaΕΛΛΗΝΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ

Ο Δήμος Βόλβης στα πλαίσια των πρωτοβουλιών του για κοινωνική δράση και αλληλεγγύη με πρόταση του Δημάρχου κ. Δημητρίου Γαλαμάτη, προχώρησε στην δημιουργία Γραφείου Εθελοντισμού.

Με απόφαση του Δημοτικού Συμβουλίου (414/2011) δρομολογήθηκαν διαδικασίες για την σύσταση Εθελοντικής Ομάδας Δήμου Βόλβης.

Σκοπός της Ομάδας Εθελοντών θα είναι η ανάπτυξη της εθελοντικής δράσης, του πνεύματος αλληλεγγύης και εν γένει της δράσης που διέπεται από αλτρουιστικά και φιλανθρωπικά αισθήματα, καθώς και η προσφορά προς το κοινωνικό σύνολο.

Έργο της Ομάδας θα είναι η εθελοντική παροχή υπηρεσιών σε διάφορους τομείς, όπως η κοινωνική προστασία, η υγεία και η αλληλεγγύη, ο πολιτισμός και ο αθλητισμός, η πολιτική προστασία, ο καθαρισμός παραλιών, παραλίμνιων, παραποτάμιων και κοινόχρηστων χώρων και γενικότερα η προστασία του περιβάλλοντος, η επικουρική δραστηριοποίησή τους και η αρωγή προς τις υπηρεσίες του Δήμου.

Μέλη της Ομάδας Εθελοντών μπορεί να είναι όσοι κάτοικοι και δημότες το επιθυμούν.

Αιτήσεις συμμετοχής οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να υποβάλλουν σε ειδικό έντυπο στα κατά τόπους δημοτικά καταστήματα, επιλέγοντας τις δράσεις στις οποίες επιθυμούν να δραστηριοποιηθούν.

Περισσότερες πληροφορίες παρέχονται από την εντεταλμένη δημοτική σύμβουλο σε θέματα Εθελοντισμού και μη Κυβερνητικών Οργανώσεων Κα Μαρία Χατζή (Τηλ. κιν. 6942772151)

Στον παρακάτω σύνδεσμο επισυνάπτεται η σχετική αίτηση εθελοντή