ΨΗΦΙΣΜΑ ΔΙΑΜΑΡΤΥΡΙΑΣ

ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΥΜΒΟΥΛΙΟ ΔΗΜΟΥ ΒΟΛΒΗΣ

ΨΗΦΙΣΜΑ

Το Δημοτικό Συμβούλιο του Δήμου Βόλβης ύστερα από πρόταση του Δημάρχου Βόλβης κ. Γαλαμάτη Δημητρίου, συζήτησε το πόρισμα του Υπουργείου Οικονομικών , σχετικά με την κατάργηση 213 εφοριών της χώρας και ΨΗΦΙΣΕ ΟΜΟΦΩΝΑ τα εξής :

1. Το Δημοτικό Συμβούλιο ερμηνεύοντας τη γνώμη και τα συναισθήματα όλων των Δημοτών, ανεξαρτήτως πολιτικών πεποιθήσεων, αντιτάσσεται στην επιχειρούμενη , για άλλη μια φορά, προσπάθεια της κεντρικής εξουσίας για την απαξίωση της Επαρχίας Λαγκαδά που αποτελεί εδαφικά το ήμισυ και πλέον του Νομού Θεσσαλονίκης.

Με την κατάργηση, σύμφωνα με τη πρόταση που είδε το φως της δημοσιότητας, των Οικονομικών Εφοριών Λαγκαδά, Σοχού και Ζαγκλιβερίου, που εξυπηρετούν περί τους 100.000 κατοίκους, (συμπεριλαμβανομένων και αυτών του Δήμου Βόλβης που υπάγονται στη ΔΟΥ Λαγκαδά, Σοχού και Ζαγκλιβερίου) τίθεται αυτόματα ταφόπλακα σε κάθε είδους αναπτυξιακό προσανατολισμό και κάθε προσπάθεια οικονομικής αυτονόμησης της επαρχίας μας.

Υποβαθμίσατε τη φροντίδα των πρωτοβάθμιων Υπηρεσιών Υγείας που δικαιούμαστε ! Κλείνετε τα σχολεία μας !

Σχεδιάζετε να αφανίσετε τα Αστυνομικά Τμήματα της υπαίθρου όπου δεν το έχετε ήδη πράξει !

Τώρα ήρθε η σειρά των Οικονομικών Εφοριών ! Τι ακολουθεί άραγε ;

Και στο όνομα ποιας αποκέντρωσης που συχνά-πυκνά ευαγγελίζεστε συμβαίνουν όλα αυτά ; Τι θα κερδίσετε εάν επιβαρύνετε την εσωτερική κυκλοφορία στην πόλη της Θεσσαλονίκης με μερικές εκατοντάδες αυτοκινήτων ακόμη;

Αυτό που ενδιαφέρει όλους μας , είναι να παραμείνουν στη θέση τους κοντά στον πολίτη και προς όφελος του πολίτη, σύμφωνα με τις επιταγές του Συντάγματος και των Νόμων, οι Δημόσιες Οικονομικές Εφορίες, Λαγκαδά, Σοχού και Ζαγκλιβερίου.

2. Εξουσιοδοτεί το Δήμαρχο Βόλβης σε συνεργασία με το Δήμαρχο Λαγκαδά να μεταβεί στην Αθήνα και προσκομίζοντας οικονομικά στοιχεία βιωσιμότητας των εν λόγω Οικονομικών Υπηρεσιών να παραστεί όπου δει, για την επίτευξη του επιδιωκόμενου σκοπού.

3. Εξουσιοδοτεί τον Πρόεδρο του Δημοτικού Συμβουλίου για την αποστολή του παρόντος ψηφίσματος στις αρμόδιες υπηρεσίες και τη δημοσιοποίηση του με κάθε πρόσφορο μέσο μαζικής ενημέρωσης.

Ο Πρόεδρος και τα μέλη Δ.Σ. του Δήμου Βόλβης