Δράσεις

ΠΡΑΓΜΑΤΟΠΟΙΗΣΗ ΕΠΙΣΚΕΨΗΣ ΤΟΥ ΒΟΥΛΓΑΡΟΥ ΠΡΟΞΕΝΟΥ ΣΤΟΝ ΔΗΜΟ ΒΟΛΒΗΣ

29 ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ 2011

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ

Σε θερμό κλίμα πραγματοποιήθηκε η συνάντηση του Δημάρχου Βόλβης κ. Δημήτρη Γαλαμάτη με τον γενικό πρόξενο της Βουλγαρίας στη Θεσσαλονίκη κ. Βασίλ Βάλτσεβ.

Σε θερμό και φιλικό κλίμα πραγματοποιήθηκε σήμερα 29 Σεπτεμβρίου 2011 η συνάντηση του Δημάρχου Βόλβης κ. Δημήτρη Γαλαμάτη με τον γενικό πρόξενο της Δημοκρατίας της Βουλγαρίας κ. Βασίλ Βάλτσεβ και τους συνεργάτες του κ.κ. Βενελίν Βάντοβ και Γκεόρκι Αρναούτσκι

Η επίσκεψη πραγματοποιήθηκε στο Δημαρχείο του Δήμου Βόλβης στο Σταυρό, κατόπιν πρόσκλησης του κ. Γαλαμάτη, στο πλαίσιο των επαφών του με εκπροσώπους Ευρωπαϊκών και γειτονικών χωρών.

Κατά τη διάρκεια της συνάντησης, συζητήθηκαν οι δυνατότητες περεταίρω συνεργασίας στον τομέα του τουρισμού και η κοινή συμμετοχή του Δήμου Βόλβης με Δήμους της Βουλγαρίας σε διασυνοριακά ευρωπαϊκά προγράμματα.

Ιδιαίτερη σημασία δόθηκε στη διεθνή τουριστική έκθεση “PHILOXENIA 2011”, με αφορμή την οποία προγραμματίζονται επαφές τουριστικών παραγόντων της Βουλγαρίας με επιχειρηματίες του Δήμου Βόλβης.

Με πρωτοβουλία του Δημάρχου και του Πρόξενου οι Βούλγαροι τουριστικοί πράκτορες που θα συμμετάσχουν στην έκθεση, θα επισκεφθούν και θα περιηγηθούν σε τοποθεσίες τουριστικής σημασίας του Δήμου Βόλβης, προκειμένου να γνωρίσουν από κοντά την ομορφιά και τη φιλοξενία του.

Η συζήτηση επεκτάθηκε και σε ειδικότερα τουριστικά θέματα, όπως οι δυνατότητες στοχευμένης προβολής του Δήμου Βόλβης στη Βουλγαρία, με έμφαση τα συγκριτικά πλεονεκτήματα που διαθέτει ο νέος Δήμος, τα ιαματικά λουτρά της Ν. Απολλωνίας, τις εναλλακτικές δραστηριότητες στη λίμνη, τα βουνά και φυσικά τη θάλασσα.

Ο Δήμαρχος Βόλβης κ. Δημήτρης Γαλαμάτης σε συνεργασία με τον Πρόξενο κ. Βασίλ Βάλτσεβ, προγραμματίζει την έναρξη επαφών με αντίστοιχους Δήμους της Βουλγαρίας, προκειμένου να συμμετάσχει από κοινού σε ευρωπαϊκά προγράμματα διασυνοριακής συνεργασίας της περιόδου 2013 – 2020, με στόχο τη χρηματοδότηση αναπτυξιακών έργων.

Παρακαλούμε για δημοσίευση/ αναμετάδοση

Σας ευχαριστούμε για τη συνεργασία

Από τον δήμο Βόλβης

Τηλ. κέντρο 23970 61900