Προσκλήσεις

ΕΚΤΑΚΤΗ ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΤΗΣ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗΣ ΕΠΙΤΡΟΠΗΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 28 ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ 2018

Σταυρός 27/12/2018

ΑΡΙΘΜ. ΠΡΩΤ. 24179

ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ

Σύμφωνα με τις διατάξεις του αρ. 75 του Ν. 3852/2010, σας προσκαλούμε να συμμετάσχετε στην έκτακτησυνεδρίαση της Οικονομικής Επιτροπής, η οποία θα γίνει στο δημοτικό κατάστημα στο Σταυρό την 28η Δεκεμβρίου 2018, ημέρα Παρασκευή και ώρα 12:0μ.μ. κατά την οποία θα γίνει συζήτηση και θα ληφθούν αποφάσεις για τα παρακάτω θέματα της ημερήσιας διάταξης:

1. Απευθείας ανάθεση για την «Προμήθεια και τοποθέτηση ξύλινου αθλητικού δαπέδου (παρκέ) στο κλειστό γυμναστήριο Σταυρού», λόγω του κατεπείγοντος
2. Απευθείας ανάθεση για την «Προμήθεια και τοποθέτηση φωτιστικών σωμάτων σε αντικατάσταση των κατεστραμμένων από τη θεομηνία της 26ης – 28ης Ιουνίου 2018», λόγω του κατεπείγοντος
3. Απευθείας ανάθεση για την «Προμήθεια εξοπλισμού αθλητικών εγκαταστάσεων που υπέστησαν ζημιές από τη θεομηνία της 26ης – 28ης Ιουνίου 2018», λόγω του κατεπείγοντος

Η πρόσκληση αυτή έχει κατεπείγοντα χαρακτήρα, για λόγους τήρησης προθεσμιών, για λόγους Δημοτικού συμφέροντος  και  για την ομαλή και εύρυθμη λειτουργία του Δήμου, καθώς η Ο.Ε. θα πρέπει να προβεί στις απευθείας αναθέσεις προμηθειών λόγω του κατεπείγοντος, αφού κάποιες περιοχές του  Δήμου Βόλβης συνεχίζουν να βρίσκονται σε κατάσταση εκτάκτου ανάγκης Πολιτικής Προστασίας,κατόπιν της  έκδοσης της Απόφασης  «1ης Παράτασης κήρυξης σε κατάσταση έκτακτης ανάγκης πολιτικής προστασίας περιοχών του Δήμου Βόλβης της Μ.Ε. Θεσσαλονίκης λόγω έντονων καιρικών και πλημμυρικών φαινομένων»αφού η διαδικασία συλλογής προσφορών ολοκληρώνεται στις 28 Δεκεμβρίου 2018 και  ώρα 10:00 π.μ. και η αποκατάσταση των ζημιών είναι επιτακτικής ανάγκης, τόσο για την ασφάλεια των δημοτών, όσο και την εύρυθμη λειτουργία του Δήμου, αλλά και προκειμένου να απορροφηθούν τα ποσά που βαρύνουν τους αντίστοιχους κωδικούς εξόδων του προϋπολογισμού 2018, αφούτελειώνει το οικονομικό έτος.

Ο Δήμαρχος και Πρόεδρος της Ο.Ε.

ΛΙΑΜΑΣ ΔΙΑΜΑΝΤΗΣ